Boşanma Dava Dilekçesi Örneği

Boşanma Dava Dilekçesi Örneği

Boşanma Davası Dilekçesi Örneği

Boşanma davası dilekçesi örneği hakkında açıklama yapmadan önce belirtilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle tarafların hayatlarına son derece önemli bir etki edecek olan bu davanın açılmasında dilekçenin hukuki bilgi birikimine sahip kimseler tarafından yazılması faydalı olacaktır. İnternetteki hazır boşanma dilekçesi örnekleri her çiftin farklı hukuki durumu olabileceğinden dolayı kullanılabilir olmaktan çıkabilmektedir. Bu sebeple kişilerin internetten bakarak yazacakları dilekçeler kendilerine özgü olayın ayrıntılarını doğru anlatmalarına engel teşkil edebilecek ve hak kaybına sebep olabilecektir. Bu bakımdan kişilerin kendi evliliklerine özgü bir boşanma dilekçesini hukuki altyapıya sahip kimselere danışarak, bütün bilgi ve talepleri içerecek şekilde dilekçe yazmalarını tavsiye etmekteyiz. Buraya örnek olarak bir boşanma dilekçesi örneği yazmaktayız.

Haklı boşanma sebepleri varsa, aile mahkemesine bir boşanma davası dilekçesi verilmesiyle yargılama süreci başlar. Boşanma davası, eşler arasında yaşanan her olayın dava dilekçesinde delilleriyle birlikte uygun bir şekilde anlatılmasıyla arzulanan şekilde sonuçlanabilir. Boşanma davası çekişmeli ise aile mahkemesine çekişmeli boşanma davası dilekçesi verilmelidir.

Aşağıda çekişmeli bir boşanma davasına ilişkin boşanma davası dilekçe örneği mevcuttur.

…….. AİLE MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

DAVACI : …..

VEKİLİ : ………

DAVALI :……….

D.KONUSU : …………. nedeniyle evlilik birliği temelinden sarsıldığından boşanma kararı verilmesi, nafaka ve maddi-manevi tazminat talebidir.

AÇIKLAMALAR :

I- DAVA NEDENİ, DAVACININ BOŞANMA İSTEĞİ GEREKÇESİ

II- DAVACI VE DAVALININ SOSYAL-EKONOMİK DURUMUNA DAİR BİLGİLER

III- VELAYET, KİŞİSEL İLİŞKİ VE NAFAKAYA DAİR TALEPLERİ

IV- MADDİ – MANEVİ TAZMİNAT TALEPLERİ

DELİLLER :

1- Dilekçemizde belirtilen tüm deliller,

2- Tanıklarınız

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda arz ve izah edildiği üzere;

Tarafların BOŞANMALARINA,

VELAYETİNİN davacı ……….. verilmesine, müşterek çocuk …….., müvekkilem davacı için ……. tedbir nafakası verilmesini, tedbir nafakalarının dava sonunda İŞTİRAK ve YOKSULLUK nafakasına çevrilmesine,…… manevi tazminat, .... maddi tazminata yasal faiziyle birlikte hükmedilmesine,

Karar verilmesini talep ediyoruz.

Davacı Vekili Avukat

Detaylar ve fazla bilgi için lütfen iletişime geçiniz..

Eskişehir Avukat Görkem Şener

Etiketler:

boşanma davası, boşanma dava dilekçesi, eskişehir avukat

+90 (222) 240 35 35 +90 (554) 166 35 35 Online Randevu Online Ödeme