Boşanma Davalarında Ücret

Boşanma Davalarında Ücret

Boşanma kişinin hayatında verdiği en zor kararlardan biridir. Bu hiç de kolay bir süreç değil. Boşanma süreci boyunca verilecek en doğru kararlardan biri alanında uzman bir avukattan yardım istemek olacaktır.

Boşanma Davalarında Ücret

Ülkemizde avukatlardan danışmanlık almak için ücret ödenmesi pek karşılaşılan durum değildir. Çoğu kişi avukatlara ücret ödememek adına danışmaktan kaçınmakta ve dilekçeleri arzuhalcilere yazdırmaya çalışmaktadır. Bu durumun sakıncalarını da daha sonra davası reddedilince görmektedir. Ücret vermekten kaçınmanın sonucunda da kişiler yanlış yollar izlemekte ve telafisi mümkün olmayan kayıplar yaşamaktadırlar. Avukatlık danışmanlık ücretleri şehirlerarasında farklılık gösteriyor. Ancak sırf avukata danışma ücreti ödememe adına ona başvurmaktan kaçınan kişilerin unutmaması gereken bir durum vardır. Avukata ücret ödememek için kaçınanlar genellikle dava sonunda daha fazla zarara uğramaktadırlar. Bu nedenle her halde avukata danışmak ve doğru bilgiler alabilmek büyük önem taşımaktadır.

Boşanma Davası Masrafları Ne Kadar Tutar?

Avukatlık ücretini ve dava masraflarını belirleyecek olan husus, davanın niteliği olacağından her dava için boşanma ücreti ve masrafları sabit olmamaktadır. Anlaşmalı boşanmalarda dilekçe ve protokol hazırlanması uzmanlık gerektiren ciddi bir konu olup çoğu zaman bu belgelerin hazırlanması için uzman bir avukat tarafından destek alınması gerekebilir. Veya çekişmeli boşanmalarda tanık sayısı, bilirkişi atanması, mahkeme masrafları… gibi ekstradan yargılamanın yapılabilmesi için gerekli olan hususlar da boşanma davası masrafları içerisinde yer almaktadır.

Boşanma Davalarında Ne Kadar Ücret Ödenir?

Boşanma sürecinde dava masrafları ve diğer giderler için ödenecek boşanma ücreti için belirleyici olacak husus sürecin nasıl yürütüleceğidir. Burada eşlerin her ikisinin de boşanmayı istemesi ve boşanmanın tüm hukuki sonuçlarında uzlaşmaları durumunda boşanma davası, anlaşmalı olarak yürütüleceğinden ödenecek olan tutar da çekişmeli boşanma davalarından daha az olacaktır. Boşanma davası ücreti çekişmeli boşanmalarda daha yüksek olup bu dava türünün içerdiği bir çok hukuki prosedür ve bu davanın süresinin daha uzun olmasının bir sonucudur.

 

Genellikle, boşanma davası sürerken, birçok kişi dava ile kendi başlarına uğraşmayı düşünür. Maddi nedenlerle bunun daha iyi bir seçenek olduğu zannedilebilir. Bununla birlikte, bir avukat tutma maliyet olabileceği gibi, kişi için de avantajlı olabilir. Bir kişinin boşanma ile ilgili yasaları düzgün bir şekilde bilmediğini varsayalım, doğru miktarda tazminat alma hakları gibi haklarından mahrum olma ihtimali çok yüksektir.

Boşanma her zaman stresli bir süreç olarak kabul edilir. Yasaların çok detaylar içerdiğini düşünürsek, bu detayları bilmeyen bir kişi boşanma davasıyla uğraşırken hayati noktaları kaçırabilir. Kişilerin Boşanma avukatlarından yardım almasının nedeni budur. Uzun yıllara dayanan deneyime sahip bir boşanma avukatı, müvekkillerinin hukuk mahkemesinde uygun kazanımlar elde etmesini sağlayabilir. 

Bu davalarda önemli olan, bir avukatın müvekkilinin davası ile uygun bir şekilde yapılacak hukuk mücadelesine rehberlik etmesidir.

Böylece müvekkilinin evliliği sona erdiğinde herhangi bir mali sıkıntıyla karşılaşmamasını sağlamış olacaktır.

Eskişehir Avukatı Görkem Şener

Etiketler:

avukatlık ücretleri, boşanma avukatı ücreti, boşanma hukuku, eskişehir avukat

 

+90 (222) 240 35 35 +90 (554) 166 35 35 Online Randevu Online Ödeme