Boşanma Hukuku

Boşanma Hukuku

 

Boşanma hukukunda dava türleri iki çeşittir. Anlaşmalı Boşanma Davası ve Çekişmeli Boşanma Davasıdır. Anlaşmalı boşanma davalarında taraflar her türlü hukuki şartlarda anlaşmışlardır. Bu davalarda dava öncesinde taraflar arasında bir kontrat imzalanır. Anlaşmalı boşanma davasında her iki tarafta mahkemeye katılmak zorundadır. Kendi hür beyanlarıyla boşanmak istediklerini beyan ederler. Bu dava türünde nafaka, mal paylaşımı, çocukların velayeti duruşmadan önce taraflar arasında hazırlanan protokolde belirtilir. Bu tür davalar genellikle 2-3 ayda sonuçlanır. Anlaşmalı boşanma protokolü tarafların rızası ile hazırlansa dahi uzman bir avukat tarafından tanzim edilmelidir. Neticeten protokoldeki maddeler taraflar için oldukça elzemdir.

Boşanma hukukunda, diğer dava türü ise çekişmeli boşanma davasıdır. Çekişmeli boşanma davasında taraflar hukuki şartlarda hemfikir değildir. Aralarındaki problemler yüzünden ve Türk Medeni Kanunun da belirlenen boşanma sebeplerinden dolayı dava açmaktadırlar. Bunlar zina, pek kötü muamele, haysiyetsiz yaşam, hayata kast ve evliliğin temelden sarsılmasıdır. Ek olarak Türk Medeni Kanunu m 164 (TMK) da düzenlenmiştir. Hakim tarafların ikrarıyla bağlıdır. Taraflar dilekçelerinde karşılıklı iddialarını sunmaktadırlar. Dilekçeler teatisi çok önemlidir. Uzman bir avukat tarafından hazırlanmalıdır ve mahkemeye sunulmalıdır. Çekişmeli boşanmada tarafların bir avukat ile temsil edilmesi hayati önem taşır.

Eskişehir Avukat

Boşanma hukukunda feri talep olarak nafaka, velayet, maddi manevi tazminat kalemleri talep edilmektedir. Nafakalar tedbir nafakası, iştirak nafakası, yoksulluk nafakası olarak üçe ayrılır. Boşanma davası sürerken müşterek çocuklar ve taraf için tedbir nafakası olarak talep edilir. Dava sonuçlandıktan sonra bu nafakalar müşterek çocuklar için iştirak nafakası, boşanmış kadın için yoksulluk nafakası olarak devam edilmesine hükmedilir. Çekişmeli boşanma davası 2-3 yıl sürebilir ve davanın devam eden süresinde. Her iki tarafın sunacağı kanıt şahit ve diğer her türlü delil önemlidir.

 

Eskişehir Hukuk Bürosu

Eskişehir Boşanma Avukatı, velayetteki dikkat edilmesi gereken hususlar velayeti isteyen taraf için önemlidir. Hakim belirli şartları sağlayan tarafa çocukların üstün yararını gözeterek velayet hakkını verir. Bu şartlar maaşlı bir işin olması, saygın bir hayat, çocukların psikolojik gelişimi için sahip ortama sahip olmasıdır. Dava sonucuna mahkeme tarafından hükmedildikten sonra itiraz yolu açıktır. Bu itiraz velayet veya nafaka için olabilir. Davanın sonuçlanması ve boşanmanın gerçekleşmesinden belirli bir süre geçtikten sonra sosyal ve ekonomik durunlar nedeniyle nafaka artırım davası açılabilir. Mahkemede tekrar her iki tarafın ve değişen ekonomik koşullar göz önüne alınarak nafaka artırımı yapılabilir.

Eskişehir Avukatı Görkem Şener

Etiketler:

eskişehir, eskişehir avukatı, anlaşmalı boşanma davası, çekişmeli boşanma davası, boşanma protokolü, nafaka

+90 (222) 240 35 35 +90 (554) 166 35 35 Online Randevu Online Ödeme