Deprem Sigortası İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Deprem Sigortası İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Deprem Sigortası Nedir?

Doğal Afet Sigortaları Kurumu olan DASK, kâr amacı gütmeyen, işlerini sigorta tekniğine uygun olarak yöneten bir kurumdur, 7 kişilik bir heyet tarafından yönetilir ve Hazine Müsteşarlığı'nca denetlenir. DASK ile evinizi deprem ve deprem sonrası meydana gelebilecek zararlara karşı koruma altına alın

Deprem Sigortası Hangi Hasarları Öder?

DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçenizde belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılar. Binanız tamamen ya da kısmi olarak zarar görmüş olsa da teminat altındadır.

Deprem Sigortası için Ne Gerekiyor?

DASK Başvurusu için Gereken Belgeler

  • Sigorta sahibinin kimlik bilgileri,
  • Sigorta sahibinin iletişim bilgileri,
  • Sigortalanmak istenen yerin adresi,
  • Tapu bilgileri,
  • Sigortalanmak istenen binanın inşa yılı ve yapı tarzı,
  • Bina kat sayısı,
  • Binanın hasar durumu,
  • Mesken brüt yüzölçümü,
  • Binanın kullanım şekli

DASK Muafiyeti Nedir?

DASK muafiyeti, hasarın belirli bir miktarının sigortalı tarafından karşılanması halidir. Daha açık bir ifade ile hasarın belli bir kısmına kadar oluşan zararların sigortalı tarafından, üstünün ise sigorta tarafından karşılanmasıdır. Zorunlu deprem sigortasında her bir hasar için %2 muafiyet uygulanır. Oluşan zarar, muafiyet bedelini aştığı takdirde, sigorta şirketi muafiyet bedelini tazminattan düşerek ödemektedir.

Deprem Sonrasında Hemen Sigorta Yaptırılabilir mi?

Deprem sonrası konutta hasar yoksa sigorta yapılır. Ağır hasarlı binalar; güvenlik gereği yıkılması gerektiğinden sigortalanmıyor. Orta hasarlı binalar içinse binaların onarılması veya güçlendirilmesi zorunluluğu taşıdığından sigorta yapılmıyor, ancak yenileme işlemi yapıldıktan sonra sigorta yapılabiliyor. Hafif hasarlı binaların sigortalanmasında sigortalının beyanı esas alınıp, sigorta bu beyana göre düzenlendiği için sorumluluk tüketiciye ait. DASK, konut hasarlıysa ve ev sahibi bunu bildirmeyip, sağlam deyip, sigortalatır ve sonradan konutun hasarlı olduğu tespit edilirse sigorta hasarı ödemez.

Eskişehir Avukat Görkem Şener

Etiketler:

eskişehir, deprem, dask, sigorta, avukat

+90 (222) 240 35 35 +90 (554) 166 35 35 Online Randevu Online Ödeme